14. ROČNÍK

CYKLOMARATONU

2023

25. června

Orlický deník - Sportovní areál pod sjezdovkou Peklák bude dnes patřit bikerům, kteří se zúčastní jubilejního 5. ročníku Velké ceny České Třebové v cyklomaratonu horských kol o pohár starosty města.

Po startu na fotbalovém stadionu zamíří peloton na Kozlov, k chatě Maxe Švabinského.

Následuje úsek po lesní magistrále na Kohout, průjezd obcemi Přívrat a Řetová, odkud bikeři vystoupají na Andrlův chlum. Tady organizátoři udělali malou změnu, občerstvovací stanici neumístili na parkoviště u chaty, ale o pár stovek metrů dříve, do prostoru U Zabitého. Po kilometrové smyčce se závodníci vydají lesem na vrch Kozlovec, po sjezdu do obce je čeká dvoukilometrový okruh Dlouhou Třebovou. Odtud zamíří do lokality Beranových dolů, tady je čeká stoupání na vrchol sjezdovky Peklák, z níž se spustí do cíle na fotbalovém stadionu. Okruh měří 34,5 kilometru a převýšení činí 820 metrů. Hlavní závod se pojede na necelá dvě kola (65 km) s převýšením necelých 1 500 metrů.

„Někteří závodníci tvrdí, že náš závod je pro rekreační bikery příliš kopcovitý a těžký. Dovolím si jim vzkázat, že k letošnímu cyklomaratonu se přihlásili a na startovní čáře budou stát dva třináctiletí a dokonce dva desetiletí borci,“ říká ředitel závodu Vladimír Vaněk.

Jisté je, že letos bude pod Peklákem chybět trojnásobný vítěz Českotřebovského cyklomaratonu, olympijský vítěz Jaroslav Kulhavý, který startuje v zahraničí. „Letošní sezonu je trochu atypická, řada závodů se koná ve zcela jiných termínech než například před rokem. To je případ světového poháru v Itálii, kde se jede o tomto víkendu. Neúčast v České Třebové mne mrzí. Závod je výborně organizován, zajímavá je i trať. Letos budu chybět, nicméně věřím, že do České Třebové přijede několik kvalitních bikerů,“ tak trochu prognosticky prohlásil Jaroslav Kulhavý.

Měl pravdu. Dva dny před závodem potvrdili svoji účast dva špičkoví bikeři. Loňské třetí místo bude chtít vylepšit Martin Horák (BMC – Savo – racing), který patří dlouhodobě k nejlepším českým závodníkům. Premiéru bude mít v České Třebové jeden z nejlepších českých bikemaratonců Ondřej Fojtík (X-sports Cannondale Koma), vítěz prestižního závodu Crocodile Trophy v Austrálii a Salzkammergutu v Rakousku.

Českotřebovského cyklomaratonu se zúčastní řada kvalitních východočeských bikerů. Vedle již zmíněného Martina Horáka, který žije a trénuje v Hradci Králové, jsou přihlášeni kvalitní bikeři z Hlinska, Žamberka a Jičína. Mezi startujícími je také českotřebovský starosta Jaroslav Zedník (pojede závod na 34,5 km), který věnoval vítězi a vítězce dlouhého závodu krásné broušené poháry. Nejpočetnější zastoupení bude mít českotřebovský tým RCR Bike, který do závodu vysílá čtrnáct závodníků.

Start hlavního závodu je v 10.45 hodin. Poté budou na fotbalovém stadionu probíhat cyklistické závody pro malé děti od 2 do 15 let, které se mohou těšit na sladké odměny a při tombole také na věcné ceny. Především dětem bude patřit program, které v areálu fotbalového stadionu připravuje českotřebovský Dům dětí a mládeže Kamarád. Doprovodný program bude letos rozšířen o vystoupení českotřebovské trampské skupina Poutníci.

Po slavnostním vyhlášení hlavního závodu bude ze startovních čísel zúčastněných bikerů losována tombola, hrát se bude o dvacet hodnotných věcných cen. Mimo jiné o duhový dres mistra světa, který věnoval Jaroslav Kulhavý.

Časový program

08.00 – 10.00: prezentace

10.15 – 10.30: řazení závodníků na start

10.35 – 10.40: rozprava k závodu

10.45: start závodu na 34,5 a 65 km

10.55 – 11.55: závody dětí

12.05 – 12.30: vyhlášení dětských závodů + dětská tombola

12.35 - 14.30: soutěže pro děti (Dům dětí a mládeže)

13.15 – 14.45: vystoupení skupiny Poutníci

15.00: vyhlášení výsledků

15.45: losování tomboly

(fr)