14. ROČNÍK

CYKLOMARATONU

2023

25. června

Českotřebovský cyklomaraton, jehož patronem a trojnásobným vítězem je olympijský šampion Jaroslav Kulhavý, slaví malé jubileum. Letos, přesněji v sobotu 15. června, se pojede 5. ročník Velké ceny o pohár starosty města.

 

Trať cyklomaratonu nedozná žádných podstatných změn. Po startu na fotbalovém stadionu zamíří bikeři ulicemi Kubelkova, Matyášova a Kozlovská k Národnímu domu, poté je bude čekat náročné stoupání k chatě Maxe Švabinského na Kozlově. Po lesní vrstevnici se bikeři přesunou na Kohout, projedou Přívrat a Řetovou, dále absolvují stoupání na Andrlův chlum, pojedou lesem na Kozlovec, po sjezdu do obce je čeká zhruba dvoukilometrový okruh Dlouhou Třebovou. Odtud se vydají do Beranových dolů, vystoupají na vrchol sjezdovky Peklák, z níž se spustí do cíle na fotbalovém stadionu. Okruh měří 34,5 kilometru a převýšení činí 820 metrů. Hlavní závod se pojede na necelá dvě kola (65 km). Jedinou změnou je v případě závodu na 65 km zkrácení druhého okruhu, a to v lokalitě Beranových dolů. Bikeři tady ve druhém okruhu ve stoupání odbočí k dolní části lanovky, vyjedou v polovině sjezdovky Peklák a zamíří do cíle na fotbalovém stadionu. „Všechna kritická místa budou pečlivě označena a případně obsazena pořadateli,“ slibuje organizátor cyklomaratonu Vladimír Vaněk.

 

Vloni se českotřebovský cyklomaraton jel 16. června, letos o jeden den dříve. Podobně jako vloni, tak i letos dochází k termínové kolizi s podobným závodem ve Svitavách.

Před rokem jsem tady vysvětloval, že jsem termín našeho závodu v roce 2012 přizpůsobil termínům některých závodů v okolí, které mají delší tradici. Měl jsem na mysli Rampušáka ve Štítech a Maštale v Proseči. Pořadatel svitavského závodu podobné ohledy nebral a loňský první ročník svého závodu pořádal v termínu českotřebovského cyklomaratonu,“ připomíná Vladimír Vaněk, kterého zmiňovaný kolega ze Svitav překvapil ještě jednou.

 

Chytrý člověk se poučí, ale to bohužel nebyl tento případ. „Koncem července loňského roku rozeslal pan Suchánek pořadatelům závodů v nejbližším okolí e-mail, ve které je rádoby korektně vybízí k jednání o termínech, aby prý nedocházelo k termínovým kolizím. Nebylo by na tom nic špatného, kdyby na dalším řádku všem striktně nesděloval, že on bude svůj závod pořádat 15. června. Napsal jsem mu, že zřejmě nechápe význam slova korektní. Tím považuji záležitost za ukončenou, s  některými lidmi nemá význam ztrácet čas. Jubilejní 5. ročník Velké ceny České Třebové se uskuteční v sobotu 15. června.“

 

Patronem závodu zůstává olympijský vítěz Jaroslav Kulhavý, který v České Třebové vyhrál první, druhý a čtvrtý ročník cyklomaratonu. Uvidíme ho na startovní čáře letos? „Nevím, nechám tomu volný průběh. Je to složité, Světový pohár má letos úplně jiný kalendář. S Jardou jsme domluveni, že závod, který je naším společným projektem, podpoří. Formu vymyslíme, o to nemám obavy,“ říká Vladimír Vaněk.

 

Finanční dotace jubilejního pátého ročníku je rovných 20 000 korun, odměny získají tři nejlepší muži a ženy v závodech na 34,5 a na 65 km. Vítěz a vítězka hlavního závodu navíc převezmou broušené poháry věnované starostou města Jaroslavem Zedníkem. Mimochodem, ten byl v polovině března mezi prvními přihlášenými. Na věcné ceny se mohou těšit první tři závodníci v každé kategorii, nejstarší a nejmladší účastník cyklomaratonu, nejlepší tři muži a ženy s trvalým bydlištěm v České Třebové. Také letos budou v areálu fotbalového stadionu závodit ti nejmenší. „Vloni závodilo okolo pětadvaceti malých dětí, letos tuto akci rozšíříme.“

 

Startovné zůstalo na úrovni loňského roku,.Přihlášení závodníci, kteří startovné uhradí do 17. května, získají startovní číslo se svým jménem, originální tričko českotřebovského cyklomaratonu a plakát s podpisem olympijského vítěze Jaroslava Kulhavého. Další informace přineseme v květnovém čísle Zpravodaje.

 

22. března, Českotřebovský internetový deník